• 0 332 351 10 13
  • info@esaslitemizlik.com.tr

Anasayfa / Ev temizliğinin önemi

Ev temizliğinin önemi

Ev temizliğinin önemi

Ev temizliğinin önemi

Mutfak, günlük faaliyetlerimiz için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi garantileyen gıdamızı hazırladığımız ve pişirdiğimiz alan. Ancak, bunu doğru sanitasyona sahip olmayan bir ortamda yaparsak, gıda sağlığımızı tehlikeye sokan mikropların vericileri olabilir. Mutfak, ıslak alanlar (lavabo ve kanalizasyon), temizlik için kullanılan ürünler (süngerler, bulaşık bezleri) ve hatta yiyeceklerin hazırlandığı alanlar (doğrama tahtaları, mutfak tezgahları ve mutfak eşyaları) gibi bir dizi potansiyel olarak tehlikeli eşyaların bulunduğu bir odadır. Bu yüzeylerin ve nesnelerin düzenli temizlenmesine ek olarak, özellikle de sebze ve meyve gibi herhangi bir yemek pişirmeden yediğimiz gıda hijyenine dikkat etmek gerekir.

Fırını en az altı ayda bir ve en az üç ayda bir sık ​​sık kullanılırsa temizlemeniz hayati önem taşır. Fırında kalan kalıntılar, hazır gıdaların tadı ve kokusunu etkiler ve bağırsak sorunlarına da neden olabilir.
Davlumbazın, altı ayda bir en az bir kez temizlenmesi önemlidir, çünkü yağın kolayca birikebileceği bir yer. Davlumbazın periyodik olarak temizlenmesi, havalandırmanın daha iyi çalışmasına da izin verecektir.
Mutfaktaki çöp kutuları her zaman temiz tutulmalıdır. Bunu yapmak, özellikle yaz aylarında hayvanların daha fazla çoğalma eğiliminde olduğu ev veya apartmanı karınca, sivrisinek ve böceklerden uzak tutacaktır.